Kategorie

Promocje

eRaty Santander Consumer Bank

Jakie rury w ogrzewaniu podłogowym sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim takie, które są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również wysoce odporne na działania korozji. Mając to na uwadze, najczęściej wykorzystuje się w popularnych podłogówkach giętkie rury wykonane z tworzywa, znacznie rzadziej wykorzystywane są rury miedziane, które są zdecydowanie droższe.

Czym są rury do ogrzewania podłogowego i jaką pełną funkcję?

Rura do podłogówki jest jednym z podstawowych elementów całej konstrukcji ogrzewania podłogowego, alternatywnego sposobu ogrzewania pomieszczeń, z którego korzysta coraz więcej osób (między innymi ze względu na wyeliminowanie konieczności montażu grzejników na ścianie). Ogrzewanie podłogowe jest dobrym sposobem nie tylko na ogrzanie pomieszczenia, ale i na ciepłą, przyjemną posadzkę.

Rury do podłogówek wykonywane są przede wszystkim z lekkich i wytrzymałych tworzyw sztucznych, które charakteryzują się dobrym przewodnictwem ciepła oraz elastycznością. Wszystkie te cechy sprawiają, że użytkowanie ogrzewania podłogowego nie stanowi większego problemu, a ryzyko uszkodzenia i kłopotów z tym związanych jest niewielkie.
Warto wiedzieć, że ogrzewanie podłogowe dostępne jest w dwóch typach — w modelu elektrycznym oraz wodnym. Tak naprawdę to, które z nich będzie dobrym rozwiązaniem, zależne jest od wielu czynników, między innymi indywidualnych preferencji użytkowników.

Rury do ogrzewania podłogowego są giętkie, elastyczne, bardzo często sprzedawane w zwojach — dzięki takiemu ich ułożenie możliwe jest swobodne wykonanie poszczególnych pętli grzewczych tylko z jednego odcinka, co jest rozwiązaniem bardzo dobrym, ponieważ pozwala na wyeliminowanie tworzenia połączeń w warstwie wylewki. W przypadku ogrzewania podłogowego podobnie, jak i przy wykonywaniu innej dowolnej instalacji bardzo ważne jest zapewnienie dużej wytrzymałości instalacji rurowej oraz jej właściwe zabezpieczenie przed korozją.

jakie rury do ogrzewania podłogowego

Z jakich materiałów wykonywane są rury do ogrzewania podłogowego?

Do ogrzewania podłogowego stosowane są rury wykonane z różnych materiałów, najczęściej stosuje się:
- polietylen sieciowany (PE-X),
- polipropylen (PP),
- polibutylen (PB),
- rury wielowarstwowe (połączenie różnych tworzyw),
- z wkładką aluminiową (na przykład PE-X/Al/ PE-X).
W sprzedaży dostępne są także rury miedziane, jednak ze względu na ich cenę nie są stosowane zbyt często.
Warto pamiętać o tym, że w przypadku ogrzewania podłogowego średnica zewnętrzna rur nie powinna być większa niż 20 mm.

Jakie rury w ogrzewaniu podłogowym będą się sprawdzały najlepiej?

W przypadku rur przeznaczonych do stosowania w ogrzewaniu podłogowym najważniejsza jest elastyczność. Tylko giętkie i jednocześnie wytrzymałe będą się sprawdzały najlepiej. O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze elementów stanowiących trzon ogrzewania podłogowego?

Średnica i grubość rur do podłogówki

Rury stosowane do konstrukcji ogrzewania podłogowego powinny mieć odpowiednią średnicę oraz grubość. Warto przy tym mieć świadomość tego, że średnica rur to jeden z najważniejszych parametrów, który decyduje o poprawnym funkcjonowaniu danego systemu. Aby ogrzewanie podłogowe było funkcjonalne, średnica powinna mieścić się w przedziale od 9,9 do 20 milimetrów. Należy zaznaczyć, że najniższa wartość stosowana jest wyłącznie wtedy, gdy grubość podłogi nie pozwala na zastosowanie rur o większych średnicach.

Ilość materiału do montażu podłogówki

Dla własnego spokoju i stanu finansów przed rozpoczęciem prac montażowych koniecznie trzeba jak najdokładniej policzyć, ile rury na ogrzewanie podłogowe potrzeba w danym przypadku. To dość istotne, ponieważ pozwoli zaoszczędzić czas na kolejnych wizytach w sklepie w celu dokupienia materiału czy zwrotu jego zbyt dużych ilości (przy czym należy pamiętać o tym, że nie wszędzie ten zwrot będzie możliwy). Choć ważne jest dokładne przeliczenie, warto mieć zapas, materiału, ale tylko minimalny, ponieważ na etapie montażu może dojść do przypadkowego uszkodzenia niektórych odcinków, które trzeba będzie zastąpić innymi.

O czym należy pamiętać, układając rury w ogrzewaniu podłogowym?

Układając rury do ogrzewania podłogowego, należy pamiętać o tym, że są one układane zawsze w pętle grzewcze — spirale lub meandry. Odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić od 10 do 30 cm. Sama instalacja powinna być zawsze zaprojektowana przez specjalistę, zarówno ze względów praktycznych, jak i mając na względzie bezpieczeństwo działania takiej instalacji.