Kategorie

Promocje

eRaty Santander Consumer Bank

Konserwacja kosiarki spalinowej  w 6 krokach


Krok 1 - czyszczenie kosiarki

Najlepiej za pomocą sprężonego powietrza lub szczotki dokładnie oczyszcamy urządzenie z resztek trawy. Nie jest wskazane używanie myjek ciśnieniowych - ponieważ mogą one uszkodzić uszczelnienia, wlew paliwa, oleju, układ dolotowy.

Krok 2 - oczyszczanie noży tnących?

Odwracamy i stabilizujemy kosiarkę. Zespół tnący najłatwiej wyczyścić za pomocą sprężarki lub szczotki.

Krok 3 - sprawdzenie stan filtru powietrza Silnik to serce kosiarki i jeśli nie dbamy o nie właściwie, nie będzie służyło nam długo. Regularne czynności serwisowe, takie jak wymiana oleju, świecy zapłonowej czy filtra powietrza mogą bowiem wydłużyć działanie podzespołów i mechanizmów silnika, a nawet zmniejszyć o jedną trzecią zużycie paliwa i aż o połowę emisję szkodliwych spalin.?

Sprawdzamy stan filtru powietrza i układu dolotowego - czyte filtry zapewnią płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika.
Filtr po wyjęciu z osłony można oczyścić poprzez postukiwanie nim o twarde podłoże. W trakcie sezonu warto oczyszczać filtr regularnie - np. raz w tygodniu.

Krok 4 - sprawdzenie świecy w kosiarce spalinowej

?W kosiarce spalinowej sprawdzamy świecę?. Wykonuje się to poprzez zdjęcie osłony świecy i wykręcenie jej cylindra. Zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą szczotki drucianej?. Warto też sprawdzić odległość elektrod szczelinomierzem - powinna wynosić ona 0,5 mm.
Zaleca się wymianę świec minimum raz w sezonie.

Krok 5 - wymiana oleju Dobrze jest, aby olej silnikowy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki.?

Wymiana oleju to kolejny ważny element konserwacji kosiarki. Najpierw należy zużyć (wypalić) całe paliwo w zbiorniku co zwiększy bezpieczeństwo pracy. Ciepły silnik rozrzedza olej, co ułatwia jego wymianę. Zaczynamy od zdjęcia przewodu ze świecy zapłonowej, następnie odkręcamy korek wlewu oleju i przy pomocy specjalnej pompki opróżniamy zbiornik. Niektóre modele silników są wyposażone w korek do zlewania oleju w dolnej cześci korpusu maszyny.

Krok 6 - kontrola noża

Tej czynności powinni podejmować się tylko użytkownicy, którzy posiadają odpowiedni sprzęt i doświadczenie w konserwacji i pracach mechanicznych - w innym przypadku najbezpieczniej będzie oddać to zadanie profesjonalnemu serwisowi.??

Czynność tą należy bezwzględnie? wykonywać w rękawicach ochronnych i przy zdjętym przewodzie ze świecy. Odkręcony nóż dokładnie czyścimy z osadów i sprawdzamy pod kątem zużycia, pęknięć i stanu krawędzi tnącej. Jeżeli wymaga naostrzenia - należy to zrobić w bezpieczny sposób, równomiernie na obu końcach noża. Warto skontrolować wyważenie ostrza. Nóż montuje się na wyważarce, w celu sprawdzenia czy jego każda strona ma tę samą wagę. Jest to ważny test, gdyż niewyważone ostrze powoduje drgania, co negatywnie wpływa na trwałość wszystkich podzespołów maszyny.?