Kategorie

eRaty Santander Consumer Bank

 

Rynek kotłów jest przeogromny. Producenci tacy jak: DEFRO, KRZACZEK, SETLANSSASOGNIWOZĘBIECKOŁTON, TERMO-TECH i inni prześcigają się w ofertach.

Jaki kocioł wybrać, gdy wybór jest tak ogromny?
Który piec będzie dla nas idealny?

Wyróżnić możemy:

Kotły można podzielić również ze względu na paliwo, do jakiego spalania są przystosowane. I tak mamy kotły węglowemiałoweopalane drewnem, na eko-groszekna biopaliwa, itd.

Ufff? czy to nie za wiele dla zwykłego zjadacza chleba? Jak się w tym odnaleźć? Jak wybrać piec odpowiedni dla siebie?


Znamy już zapotrzebowanie na moc.

     => Pora określić czym chcemy ogrzewać nasze gniazdko?
          => Ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na obsługę pieca?

               => Ważne też jaką mamy powierzchnię w której ma być zainstalowany kocioł.


Tradycyjne kotły zasypowe to najtańsze kotły, które dają nam możliwość spalania szerokiej gamy paliw: węgla, drewna, koksu, miału ? niestety wymagają dość częstej obsługi.

Ich praca nie jest skomplikowana ale własnoręcznie trzeba zadbać o częste dokładanie paliwa i odpopielanie kotła, a w przypadku niezamontowania regulatora ciągu także o odpowiedni dopływ powietrza do pieca i jego temperaturę.

Kotły tradycyjne uzbrojone w sterownik i system nadmuchu temperaturę kotła regulują automatycznie. Za pomocą sterownika wybieramy temperaturę jaką kocioł ma mam utrzymać. Nadal wymagają częstej obsługi, czyli dokładania paliwa i odpopielania

Kotły automatyczne z podajnikami paliwa to prawdziwe skarby w domu.
Nie wymagają tak częstej obsługi jak kotły tradycyjne.
Jeżeli cenisz sobie wygodę, i sytuacja finansowa Ci pozwoli, to kapitalnym rozwiązaniem jest zakup kotła z automatycznym podajnikiem paliwa.
Można w nich spalać: ekogroszek, miał, pellet (zgodnie ze specyfikacją kotła).
Z pewnością jest on bardziej ekologiczny niż tradycyjny.

Kotły takie posiadają palenisko spalające taką porcję paliwa jaka jest niezbędna do otrzymania żądanej temperatury wody. Nadmuch powietrza odbywa się automatycznie, a spaliny emitowane w trakcie pracy kotła są czyste. Kocioł automatyczny jest już wyposażony w sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego (średnio co 3-14 dni w zależności od pory) napełniania pojemnika zasypowego paliwem o opróżnienia popielnika. Zasobnik na paliwo może być usytuowany po lewej lub prawej stronie kotła (w zależności od usytuowania go w kotłowni). Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa mogą służyć również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (także latem).
Przy zakupie kotła z zasobnikiem warto zwrócić uwagę czy posiada (wbudowany lub dokładany) ruszt do awaryjnego spalania paliw tj.: węgiel, drewno kawałkowe.

Według nas najlepszym źródłem ciepła w domu są automatyczne kotły z zasobnikami na paliwo.??