Kurki, zawory

zawory wypływowe, zawory kątowe, zawory do podłączenia wężyków do baterii, zawory do podłączenia pralki, zmywarki

Bez odpowiednio dopasowanych zaworów wodnych żadna instalacja wodna nie będzie działała w sposób prawidłowy i niezawodny. Kurki i zawory pozwalają między innymi na stworzenie ujęcia wody lub zatrzymania jej obiegu w przewodach w dowo...

zawory wypływowe, zawory kątowe, zawory do podłączenia wężyków do baterii, zawory do podłączenia pralki, zmywarki

Bez odpowiednio dopasowanych zaworów wodnych żadna instalacja wodna nie będzie działała w sposób prawidłowy i niezawodny. Kurki i zawory pozwalają między innymi na stworzenie ujęcia wody lub zatrzymania jej obiegu w przewodach w dowolnym momencie. Ze względu na specyficzne zastosowanie takie elementy muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości, wysoce odpornych na korozję. Dzięki temu będą użyteczne i niezawodne przez naprawdę długi czas. W zależności od modelu kurki i zawory przeznaczone są nie tylko do montażu wewnątrz budynku, ale także i poza jego obrębem (tu ważne jest też to, by odporne były na zamarzanie wody).

Zawory wodne — rodzaje i zastosowanie

Zawody wodne dostępne są w kilku różnych rodzajach, przy czym każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami i zasadą działania.

Tym zaworem, który wykorzystywany jest zdecydowanie najczęściej, jest zawór kulowy. Ten model zgodnie z nazwą charakteryzuje się obecnością wewnątrz mechanizmu kuli, która odpowiada za zamykanie lub otwieranie przepływu wody. To jednak jeszcze niejedyny zawór, z którego można skorzystać przy instalacjach wodnych. Kolejne popularne i przydatne modele to:

  • zawory wypływowe,

  • zawory kątowe,

  • zawory do podłączenia wężyków do baterii,

  • zawory do podłączenia pralki czy zmywarki.

Każdy z zaworów ma swoją charakterystyczną, indywidualną budowę oraz nieco odmienne zastosowanie. Ich obecność jest jednak absolutnie niezbędna do tego, by instalacja wodna działała w sposób prawidłowy.

Wybierając zawór czy kurek, należy mieć na uwadze nie tylko ich przeznaczenie i zasadę działania, ale również to, w jakim miejscu ma zostać zamontowany.

Jakie jest zastosowanie kurków i zaworów w wodnych instalacjach?

Zawory dostępne są w kilku różnych wersjach. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą nie tylko budową, ale również sposobem zastosowania. Część z nich przeznaczona jest do odcinania dostępu do wody, inne natomiast wykorzystywane są do sterowania kierunkiem przepływu cieczy. Choć zawory kulowe to model stosowany zdecydowanie najczęściej, to jednak i inne, w instalacjach wodnych znajdą swoje miejsce.

Stosowanie zaworów jest bardzo ważne nie tylko ze względu na prawidłowość działania całej wodnej instalacji. Ich obecność to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie zalania sąsiadów czy własnego mieszkania w przypadku wystąpienia nagłej, trudnej do przewidzenia awarii lub wyjazdu domowników na dłuższy czas.

Zastosowanie zaworu zależne jest nie tylko od jego rodzaju. To, w jaki sposób zostanie on wykorzystany, zależne jest również od jego średnicy. Standardowy rozmiar w instalacjach wodnych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych to ½ i ¾ cala. Istotny jest również element dźwigni w kształcie charakterystycznego motylka lub klamki. Ze względu na rozmiar i budowę w zamknięcie większego zaworu należy włożyć znacznie więcej wysiłku niż przy pozostałych typach.

Zawory kątowe, zawory wypływowe czy zawory do podłączenia wężyków do baterii — każdy z nich jest absolutnie niezbędne w instalacjach wodnych wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Ze względu na swoje zastosowanie są to elementu wysoce odporne na uszkodzenia oraz na wilgoć — nie ulegają łatwo procesowi korozji, dzięki czemu zachowują swoją użyteczność na dłuższy czas.

Jak wybrać odpowiedni zawór?

Wybierają zawór, należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami instalacji wodnej oraz ich zastosowaniem. Tylko odpowiedni wybór zaworu sprawi, że zadziała on zgodnie z oczekiwaniami, a instalacja wodna będzie użyteczna i bezpieczna. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego zawór został wykonany — ten koniecznie musi być odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Aby był użyteczny, nawet w najmniejszym stopniu nie powinien poddawać się działaniu korozji.


Więcej

Kurki, zawory Jest 17 produktów.

Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów