Tagi
Syfony podtynkowe w zależności od modelu mogą być montowane do pralek lub umywalek. Jest to specjalny układ sanitarny montowany w ścianie, którego zadanie polega na odprowadzaniu wody ze znajdujących się w pomieszczeniu urządzeń sanitarnych. Konstrukcja syfonu jest stosunkowo prosta, choć złożona z kilku elementów (głównie rur, kształtek, syfonów, zatyczek itp.). To właśnie syfon decyduje o tym, czy woda w pomieszczeniu odprowadzana jest bezpiecznie i efektywnie. Dlatego też bardzo ważne jest to, by jego montaż przebiegł w dużą starannością. Modele podtynkowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim ze względu na to, że w przeciwieństwie do swoich tradycyjnych odpowiedników wyglądają zdecydowanie bardziej estetycznie w łazience.
Syfon to bardzo ważny element wyposażenia kuchni czy łazienki — tak naprawdę wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że bez niego ciężko byłoby funkcjonować w tych pomieszczeniach. Nie jest przesadą stwierdzenie, że bez syfonów system kanalizacyjny nie działałby tak, jak powinien.
Syfon podtynkowy to bardzo popularny model — funkcjonalny i estetyczny. Choć rodzai syfonów jest obecnie naprawdę sporo, to w dalszym ciągu ten wariant wybierany jest najczęściej. Ze względu na sporą oszczędność miejsca będzie niezawodny w małych pomieszczeniach.
Głównym zadaniem syfonów jest odprowadzanie brudnej wody i zapobieganiu cofaniu się jej z powrotem (do zlewu, brodzika itp.) Dobrej jakości syfony eliminują również problemy nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z odpływu.
Montaż syfonu nie jest takim prostym zadaniem, dlatego bez odpowiedniej wiedzy i posiadania właściwych narzędzi warto zrezygnować z jego samodzielnego wykonania i powierzyć realizację zadania doświadczonym specjalistom. Warto również podkreślić, że poszczególne modele mogą być montowane w nieco inny sposób — wszystko zależne jest od indywidualnych wskazań producenta i jego zaleceń co do montażu jego produktu. W jaki sposób należy zamontować syfon podtynkowy do łazienki.
Przygotowanie ściany
Zanim syfon podtynkowy zostanie zamontowany, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany, na której będzie się znajdował. Wybierając miejsce pod montaż syfonu, należy wybierać tylko te ściany, które są stabilne. Dlaczego to takie ważne? Otóż należy zdawać sobie sprawę z tego, że konstrukcja ściany musi być na tyle stabilna, by bez problemu utrzymała ciężar syfonu. Ponadto planując montaż, należy również zwrócić uwagę na rozmieszczenie rur w ścianie i ewentualną obecność kabli.
Przygotowanie ściany do montażu obejmuje również wykonanie otworu w ścianie, w którym następnie zostanie umieszczony syfon podtynkowy. Otwór powinien być takiej samej wielkości (może być odrobinę większy, ale nigdy nie mniejszy) jak obudowa syfonu. Otwór poza wielkością należy dopasować również pod względem kształtu. Do wycinania konieczne jest zastosowanie specjalistycznych narzędzi.
Montaż obudowy
Gdy otwór w ścianie o odpowiednich wymiarach i właściwym kształcie zostanie wykonany, kolejny etap prac to właściwy montaż obudowy. Obudowa powinna zostać dopasowana do wykonanego otworu, a ewentualna wolna przestrzeń powinna zostać zapełniona. Jeżeli okaże się, że wykonany otwór jest zbyt mały oczywiście przed zamocowaniem obudowy, należy go powiększyć do właściwych rozmiarów.
Przy montażu może okazać się, że obudowa syfony jest nieco za mała. Nie jest to problem nie do rozwiązania. W takim przypadku najszybszym i najtańszym rozwiązaniem problemu będzie zastosowanie specjalnej listwy montażowej, przy pomocy której można podnieść poziom obudowy.
Jeżeli obudowa zostanie już dopasowana do otworu, nie pozostaje nic innego, jak zamocować ją w ścianie w wybranym miejscu. Mocowanie powinno być solidne, niezbędne będzie przy tym wykorzystanie odpowiedniej ilości śrub i kotew. Do każdego syfonu dołączona jest zawsze instrukcja montażu, w której zawarte są wskazania i porady przekazane przez producenta. Warto się do tych zapisków zastosować — to gwarancja i bezpieczeństwo prawidłowego działania syfonu podtynkowego.
Montaż rur
Gdy obudowa zostanie już osadzona i zamocowana w otworze, konieczne jest podłączenie rur to odpowiednich końcówek. Aby syfon działał prawidłowo, każda rura musi zostać dopasowana do otworu oraz uszczelniona.
Kontrola montażu
Syfon podtynkowy jak działa prawidłowo? To należy sprawdzić po zakończeniu prac montażowych. W jaki sposób? Najprostszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie testu szczelności. W tym celu konieczne jest wlanie wody do syfonu, a następnie dokładne sprawdzenie, czy nigdzie nie ma żadnych przecieków, czy żadnych innych problemów.
Istnieje pewna ogólna zasada dotycząca montażu syfonu podtynkowego Warto jednak pamiętać o tym, że zakres wykonywania poszczególnych prac w zależności od modelu syfonu może być nieco inny. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem prac warto dokładnie zapoznać się z instrukcją przygotowaną przez producenta. Dzięki właściwemu przygotowaniu syfon podtynkowy do łazienki będzie funkcjonował niezawodnie.