Kategorie

Promocje

eRaty Santander Consumer Bank

Każdy, kto choć raz skorzystał z zalet domowej zmywarki naczyń, nie chce wracać do tradycyjnych sposobów zmywania. Duży komfort, oszczędność wody i czasu to kolejne argumenty za tym, aby skorzystać z pomocy urządzenia w codziennych pracach porządkowych. Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup zmywarki, to prędzej czy później staniemy przed koniecznością jej uruchomienia. W poniższym w artykule wyjaśniamy, jak podłączyć zmywarkę, by cieszyć się jej niezawodną pracą. Zapraszamy!

Jak podłączyć zmywarkę samodzielnie? Zawór do zmywarki

Nabywając urządzenie AGD mamy najczęściej możliwość wykupienia usługi profesjonalnego montażu na miejscu. Jeśli kompletnie nie czujemy się na siłach, to zdecydowanie warto zainwestować w tego typu rozwiązanie. W większości przypadków nie będzie to jednak konieczne, ponieważ aktywowanie sprzętu jest bardzo łatwe i szybkie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby stosować się do etapów instalacji przewidzianych w instrukcji zmywarki. Obligatoryjnie tego rodzaju dokument jest dołączany do nowych urządzeń, które kupujemy w elektromarketach. Dużą część instrukcji znajdziemy także w Internecie, korzystając z oficjalnych stron obsługiwanych przez firmy wytwarzające sprzęty AGD. Instrukcja będą cenną pomocą, ponieważ uwzględnia ona specyfikę danego urządzenia. Można jednak stwierdzić, że proces podłączenia zmywarki jest podobny w wielu sytuacjach, bez względu na markę producenta.

Podłączenie zmywarki do wody jaki zawór wybrać?

Jednym z podstawowych problemów związanych z instalacją zmywarek jest dobór odpowiedniego zaworu. Wiele osób ma spory kłopot i zastanawia się, jaki gwint będzie pasował w danym przypadku. Niestety, nie ma na to jednoznaczniej odpowiedzi. Zawór do zmywarki powinien być dokładnie taki, jaki został określony przez producenta w dokumentacji technicznej. Nie należy pod tym względem modyfikować metody instalacyjnej. Do podłączenia zmywarki będziemy potrzebować trzech podstawowych systemów:

  • podłączenia wody,

  • odpływu ścieków,

  • dostępu do gniazdka elektrycznego.

Najłatwiej jest doprowadzić wodę bezpośrednio z baterii zlewozmywakowej, wykorzystując trójnik. Dzięki bocznemu przyłączeniu zapewnimy sobie bezpieczny dostęp do wody, bez konieczności przeróbek w instalacji. Problem rozwiązuje się, jeśli w naszym budynku przyłącze wody zastosowano oddzielnie, np. dla urządzeń takich jak pralki. Wówczas możemy zastosować zawór grzybkowy, który pozwala na przyłączenie dwóch urządzeń czerpiących wodę. W tym przypadku będzie to zarówno zmywarka, jak i pralka. Niezbędnym elementem będzie także przedłużka, uszczelki oraz rurki będą najczęściej dołączone do zakupionego urządzenia. W niektórych sytuacjach mogą okazać się one za krótkie. Szczególnie mamy na myśli węże odpływowe, których długość wynosi w standardzie ok. półtora metra.

jak podlączyć zmywarkę?

Podłączenie zmywarki krok po kroku

Skoro już wiemy, że oprócz akcesoriów dołączonych do zmywarki będziemy potrzebować zaworów — to, w jaki sposób wykonać poszczególne prace montażowe, aby się nie pomylić? Najlepiej będzie trzymać się uporządkowanych punktów. Wyróżniamy osiem kroków, dzięki którym zorganizujemy sobie miejsce oraz narzędzia potrzebne do instalacji sprzętu AGD. Odetnij dostęp do wody w mieszkaniu, zamykając zawór główny. Zdemontuj baterię kuchenną albo przygotuj miejsce do przykręcenia zaworu w przyłączu wychodzącym ze ściany. Zamontuj jeden z rodzajów zaworów, w zależności od tego, czy woda będzie czerpana z wyjścia do baterii, czy też z przyłącza pralkowego. Przykręć zawory, nie zapominając o zastosowaniu odpowiednich uszczelek. Zamontuj baterię, jeśli została ona odkręcona. Przyczep węża do zaworu czerpalnego w sposób przewidziany w instrukcji.

Podłączenie zmywarki do wody jaki zawór — do syfonu?

Przyłączenie do syfonu nie musi wymagać zastosowania zaworów, ponieważ woda będzie spływać automatycznie, przez wypompowywanie ze zmywarki. Przewody odprowadzające mogą zostać zainstalowane do podejścia kanalizacyjnego. W niektórych przypadkach nie będzie to możliwe, zatem wykonuje się włączenie bezpośrednio do instalacji kanalizacyjnej. To najbardziej problematyczny etap prac, szczególnie jeśli nie mamy przygotowanych gotowych odpływów. Warto mieć na uwadze, że podłączenia kanalizacyjne muszą być wykonane zgodnie ze wskazówkami producenta zmywarki.