Sterowniki do kotłów

TECH Sterowniki do pieca, kotłów CO, na miał, paliwa stałe, pieców centralnego ogrzewania.

Sterowniki do kotłów centralnego ogrzewania umożliwiają zarówno zarządzanie procesem wytwarzania ciepła, jak i jego rozdziałem w systemie grzewczym. Dają one możliwość doboru indywidualnych parametrów, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie spalania przy j...

TECH Sterowniki do pieca, kotłów CO, na miał, paliwa stałe, pieców centralnego ogrzewania.

Sterowniki do kotłów centralnego ogrzewania umożliwiają zarówno zarządzanie procesem wytwarzania ciepła, jak i jego rozdziałem w systemie grzewczym. Dają one możliwość doboru indywidualnych parametrów, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie spalania przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom komfortu cieplnego. Aktualnie bez sterowników do pieców trudno sobie wyobrazić sterowanie ogrzewaniem w domu lub budynku użytkowym.

Jak działa sterownik do pieca?

Wszystkie sterowniki do kotłów, niezależnie od tego, czy są to regulatory do pieców na miał węglowy, pellet czy inne paliwa stałe, programują pracę pompy oraz wentylatora. Zwiększając lub zmniejszając prędkość wentylatora, do kotła dostarczana jest większa bądź mniejsza ilość powietrza. Natomiast odpowiednio dobrana mieszanka powietrza wpływa na szybkość spalania, a co za tym idzie i temperaturę. Regulacja pracy pieca odbywa się za pomocą sterownika odczytującego dane z czujników. Dodatkowo sterowniki kotłowe mogą współpracować z regulatorami umieszczonymi w danych pomieszczeniach.

Sterowniki do kotłów - najważniejsze funkcje

W zależności od modelu sterownik do pieca może zarządzać jego pracą w podstawowym zakresie, a więc będzie sterował jedynie pompą i wentylatorem, natomiast wielofunkcyjne sterowniki pozwalają nawet na zdalne ustawianie temperatury przez Internet. Główne funkcje sterowników do kotłów to:

  1. Sterowanie pompami obiegowymi (c.o. i c.w.u.), co zapewnia odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach i sieci wody użytkowej.

  2. Regulowanie pracy wentylatora, który dostarcza wymaganą ilość powietrza i dostosowuję mieszankę potrzebną do spalania.

  3. Sterowanie pracą zaworu bezpieczeństwa, stosowanego w celu ochrony kotła przed niską temperaturą powrotu czynnika znajdującego się w instalacji grzewczej.

Rodzaje sterowników do kotłów

Trzeba zauważyć, że nowoczesne termostaty centralnego ogrzewania oferują różny zakres regulacji w zależności od tego, z jakim urządzeniem grzewczym współpracują. Wśród nich są sterowniki do pieców zasypowych, tych wyposażonych w zintegrowany podajnik, kotłów na pellet, czy ekogroszek.

Niezwykle popularnym rozwiązaniem są regulatory, które wykorzystują system PID. Jest on oparty na skomplikowanym algorytmie różniczkowania proporcjonalno-całkowego. Zadaniem regulatora PID jest utrzymanie zadanej temperatury na określonym poziomie. Jest to niezwykle ważna funkcja, która sprawia, że piece z automatycznym podajnikiem stają się niemalże bezobsługowe. Wystarczy w ich przypadku jedynie co pewien czas zasypać podajnik na paliwo stałe lub opróżnić pojemnik na popiół.

Sterowniki do pieców - dlaczego warto je stosować?

Sterownik kotła dba o to, aby urządzenie grzewcze zawsze utrzymywało zadaną temperaturę wody czy innego czynnika zasilającego instalację grzewczą. Dzięki zastosowaniu regulatorów do pieców paliwo i powietrze dozowane są w odpowiednich proporcjach, a sam proces spalania jest maksymalnie czysty i przebiega z dużą wydajnością. Urządzenie grzewcze współpracujące ze sterownikiem kotła pracuje oszczędniej, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i większe oszczędności.

 

Więcej

Sterowniki do kotłów Jest 4 produktów.

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów