Kategorie

Promocje

eRaty Santander Consumer Bank

Zasilanie boczne grzejników

Przy budowie domu lub remoncie mieszkania istotną kwestią jest wybór odpowiedniego ogrzewania. Podczas podejmowania decyzji o odpowiedniej instalacji należy wziąć pod uwagę wiele czynników: jak cena ogrzewania, dostępność materiałów, a także rodzaj grzejników. Przy tym ostatnim aspekcie warto pamiętać o różnych rodzajach podłączenia w grzejnikach.

Jak wybrać rodzaj zasilania przy ogrzewaniu?

Przy wyborze odpowiedniego grzejnika należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych będzie rodzaj podłączenie, który powinien się zgadzać z tym, w jaki sposób umieszczone są rury ciepłownicze w budynku, czy pomieszczeniach. To od tej kwestii zależy rodzaj wybranego podłączenia. Często w starych budynkach rury są w taki sposób umieszczone, że należy wybrać grzejniki zasilanie boczne. Podwójny panel w takich grzejnikach zapewnia komfort użytkowania i odpowiednie rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu. Natomiast w nowym budownictwie idealnie może sprawdzić się podłączenie dolne (jeśli rury biegną pod podłogą). Jest to szczególnie istotne podczas remontów — dostosowanie rodzaju grzejników do istniejącej już sieci pozwali zaoszczędzić kosztów.

Grzejniki z zasilaniem bocznym

Rodzaje zasilania w grzejnikach

W budownictwie istnieje kilka różnym metod podłączania grzejników. Najczęściej spotykanymi rodzajami są zasilanie dolne, boczne, krzyżowe, a także środkowe. Czym różnią się te poszczególne rodzaje? W zasilaniu dolnym obie rury grzejnika zostają podłączone do specjalnych króćców, które znajdują się na dole, przy prawej lub lewej krawędzi. To rozwiązanie spotyka się zazwyczaj w domach i mieszkaniach, gdzie układ rur jest umieszczony w ścianie lub pod podłogą. Zasilanie krzyżowe spotyka się zazwyczaj w ogrzewaniu łazienkowym, zwłaszcza w wielkoformatowych grzejnikach. Rury są tam podłączane do grzejnika po przekątnej. Kolejnym często spotykanym rozwiązaniem jest zasilane środkowe grzejników. W tym rozwiązaniu rury znajdują się bezpośrednio pod grzejnikiem.

Zasilanie boczne — czym się charakteryzuje

Zasilanie boczne występuje zwłaszcza w budynkach z instalacjami starszego typu: kamienicach, blokach z czasów PRL lub w starych domach. Rury centralnego ogrzewania są tu zazwyczaj umieszczone w ścianach pomieszczeń. Przez to specyficzne ułożenie najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie boczne grzejników. Ten rodzaj podłączenia jest najmniej inwazyjny zwłaszcza przy remontach w mieszkaniach z rynku wtórnego lub starszych budynkach. Przy montażu tego typu grzejników można uniknąć kucia ścian i instalacji nowych rur. W podłączeniu bocznym woda jest doprowadzana i odprowadzana z sieci ciepłowniczej za pomocą króćców, które są umieszczone z boku grzejnika. Zazwyczaj przyłącza znajdują się z prawej lub lewej strony kaloryfera. Grzejniki zasilanie boczne podwójny panel to jedne najpopularniejszych rodzajów grzejników stalowych. Oprócz dwóch przyłączy każdy grzejnik tego typu ma dwa zawory: termostatyczny i powrotny. Tego rodzaje grzejników to jedne z najtańszych rozwiązań na rynku i jest szczególnie polecany.