Podlewanie i nawadnianie

Szeroki wybór produktów do podlewania i nawadniania: węże ogrodowe, bębny do węży, a także pistolety zraszające i zraszacze, złączki do węży.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego rozwoju roślin w ogrodzie. Bardzo często bowiem ilość wody dostępnej naturalnie w glebie, między innymi z powodu suszy, jest niewystarcz...

Szeroki wybór produktów do podlewania i nawadniania: węże ogrodowe, bębny do węży, a także pistolety zraszające i zraszacze, złączki do węży.

Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe z punktu widzenia prawidłowego rozwoju roślin w ogrodzie. Bardzo często bowiem ilość wody dostępnej naturalnie w glebie, między innymi z powodu suszy, jest niewystarczająca. Rozwiązaniem tego problemu zastosowanie dodatkowych urządzeń nawadniających, takich jak na przykład pompa zanurzeniowa do ogrodu. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jakie uradzenia mogą być przydatne, jeżeli chodzi o dostarczanie wody do ogródka.

Pompy ogrodowe: dostarczanie wody ze studni

Jedną z najpopularniejszych metod dostarczania wody do ogródków za pomocą odpowiednio głęboko wykopanej studni. Najczęściej można tego dokonać na dwa sposoby, a mianowicie:

- Ręcznie, za pomocą spuszczanego wiadra, lub też specjalnej pompy ręcznej. Obie te metody są jednak stosunkowo mało efektywne, jeżeli chodzi o ilość wody, jaką możemy w ten sposób pobrać ze studni. Ponadto często wymagają one dosyć sporej siły fizycznej.

- Przy użyciu pomp silnikowych. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod dostarczania do ogrodu wody ze studni. W przypadku pobierania wody ze studni dobrym rozwiązaniem może być zatapialna pompa do wody. Pompy tego typu cieszą się sporą popularnością między innymi z powodu ich dużej wydajności. Należy jednak pamiętać, że sama pompa to nie wszystko, gdyż do dostarczania wody ze studni, dodatkowo potrzebny będzie odpowiednio długi wąż ogrodowy.

Warto przy tym podkreślić, że obecnie stosowane pompy zanurzeniowe cechują się nie tylko dużą wydajnością, ale co równie ważne stosunkowo niskim zużyciem energii elektrycznej.

Pobieranie wody ze źródeł powierzchniowych

Alternatywnym źródłem wody w ogrodzie mogą być różnego rodzaju stawy, oczka wodne, czy też cieki wodne lub też woda deszczowa, zbierana do specjalnych zbiorników. W przypadku deszczówki z powodzeniem sprawdzi się zwykła pompa zatapialna do wody, gdyż najczęściej nie posiada ona dużej ilości zanieczyszczeń. Natomiast sprawa nieco inaczej wygląda w przypadku wody pobieranej z cieków wodnych, czy też stawów lub jezior. W ich przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się pompa ogrodowa do wody brudnej. Bardzo często bowiem woda pochodząca z tego typu źródeł, posiada w sobie duże ilości zawieszonych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak na przykład:

- piasek

- błoto lub muł

- resztki roślin

W kontakcie z tego typu zanieczyszczeniami zwykła pompa zanurzeniowa do ogrodu może szybko ulec uszkodzeniu, na przykład w wyniku zatarcia jej elementów mechanicznych. Ponadto zapchaniu może ulec wąż ogrodowy. Natomiast w przeciwieństwie do zwykłej pompy zanurzeniowej, pompa ogrodowa do wody brudnej posiada filtry oraz specjalny pływak, dzięki któremu woda nie jest pobierana bezpośrednio z dna (a więc z miejsca, gdzie zazwyczaj jest najwięcej zanieczyszczeń mechanicznych), a z okolic lustra wody. Ponadto mechanizmy tego typu pomp są zazwyczaj bardziej odporne na różnego rodzaju. Między innymi z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na zakup pompy do wody brudnej. Umożliwia ona bowiem większą swobodę w wyborze źródła pobierania wody do ogrodu. Tym bardziej że oba typy pomp są stosunkowo proste w konserwacji. Należy jednak pamiętać, że pompa do wody brudnej, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się tylko i wyłącznie do pompowania wody. Z tego względu nie może ona być stosowana na przykład do opróżniania przydomowych szamb, gdyż może to skutkować jej trwałym uszkodzeniem.

Moc pompy do ogrodu

Wiele osób zastanawia się, jaką wybrać pompę do nawadniania roślin w swoim ogrodzie. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na powierzchnię ogrodu oraz ilość rosnących w nim roślin. W przypadku niewielkich ogródków, gdzie nie ma zbyt dużej ilości roślin, sprawdzą się pompy o stosunkowo niewielkiej mocy. W przypadku natomiast dużych ogrodów lepszym rozwiązaniem mogą być pompy o dużej mocy. Generują one bowiem między innymi większe ciśnienie, przez co woda za pomocą węża ogrodowego szybciej dociera do wskazanego przez nas miejsca. Należy jednak pamiętać, że wzrost mocy pompy, oznacza najczęściej również większe zużycie energii potrzebnej do jej napędzania.

Pompa ogrodowa do wody i akcesoria

Przy korzystaniu z pompy ogrodowej, bardzo często okazuje się, że dobrym pomysłem jest zakup specjalnych końcówek do zbrojonych węży. Teoretycznie możliwe jest bezpośrednie podlewanie roślin za pomocą węża ogrodowego. Natomiast w praktyce może to być trudne z powodu ciśnienia, jakie generuje na przykład zatapialna pompa do wody. Może ono na przykład powodować nadmierne wypłukiwanie ziemi, co z kolei może skutkować na przykład zbytnim odsłonięciem podlewanych roślin. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie specjalnych końcówek zraszających, mających na celu między innymi złagodzenie strumienia wody dostarczanego przez pompę. Alternatywą dla tego typu końcówek, może być specjalny pistolet, posiadający wbudowaną regulację strumienia wody. Warto również rozważyć zakup specjalnych szybkozłączek. Są one doskonałym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na szybkiej wymianie końcówek zraszających, lub pistoletu.
Inne potrzebne akcesoria eksploatacyjne do ogrodu znajdziesz w naszym sklepie.

Więcej

Podlewanie i nawadnianie Jest 17 produktów.

Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów
Pokazuje 1 - 17 z 17 elementów