Tagi
Modernizacja źródeł ciepła w domu to zwykle ciężkie zadanie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z tym tematem styczności. W obliczu gruntownego remontu ważny jest dobór i zastosowanie takich rozwiązań, dzięki którym poprawi się nasz komfort użytkowania nieruchomości na długie lata. Kotły gazowe mogą być stosowane do ogrzewania domu oraz do podgrzewania wody użytkowej. A co jeśli by połączyć obie te funkcje? Jak zapewnić sobie nieprzerwany strumień ciepłej wody użytkowej? Gdzie sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny? Dokonaliśmy małego przeglądu możliwych rozwiązań. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Jak sugeruje nazwa, kotły dwufunkcyjne posiadają dwa wymienniki ciepła. Pierwszy z nich podgrzewa wodę, która następnie płynie do grzejników, w drugim zaś znajduje się woda przepływająca do punktów poboru ciepłej wody użytkowej, np. prysznica, umywalki czy zlewu. Najprościej mówiąc, dwufunkcyjne piece gazowe służą do zasilania instalacji centralnego ogrzewania oraz do podgrzewania wody użytkowej. Ciepła woda użytkowa ogrzewana jest w sposób przepływowy. W momencie, kiedy odkręcamy zawór, zimna woda wodociągowa przepływa przez wymiennik ciepła, gdzie jest ogrzewana do wymaganej temperatury 50-60 stopni Celsjusza (czasem wyższej), a następnie płynie do kranów.
Dwufunkcyjne kotły to najlepsze rozwiązanie do nieruchomości o nieznacznym metrażu, w których występuje niewiele źródeł poboru ciepłej wody użytkowej na przykład jedna kuchnia i jedna łazienka, a źródła poboru są zlokalizowane w pobliżu kotła. Dlaczego? Im większa jest odległość (długość instalacji) pomiędzy kotłem a źródłem poboru wody, tym więcej czasu musi upłynąć od odkręcenia kranu, do momentu aż zacznie płynąć z niego woda o pożądanej temperaturze. Dzieje się tak dlatego, że kocioł zaczyna podgrzewać zimną ciecz wprost z wodociągu dopiero w momencie odkręcenia zaworu przez użytkownika. W użytkowaniu przepływowych podgrzewaczy wody istotnym jest również, aby dwie lub więcej osób nie korzystało jednocześnie ze źródeł poboru ciepłej wody użytkowej.
Do kotłów jednofunkcyjnych podłącza się podgrzewacz pojemnościowy, czyli zbiornik na wodę z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Kotły dwufunkcyjne z reguły nie posiadają rezerwuaru ciepłej wody. Jednak w przypadku niewielkich gospodarstw domowych, warto pokusić się o nieco droższą wersję urządzenia grzewczego i zaopatrzyć dom w kocioł z zasobnikiem, który posiada wymiennik ciepła i umożliwia komfortowe korzystanie z ciepłej wody bez zmiany temperatury i intensywności jej strumienia. Jeżeli nie mamy do dyspozycji oddzielnego pomieszczenia na kotłownię, ciężko jest wkomponować urządzenia w otoczenie tak, aby było estetycznie, funkcjonalnie, a sporych gabarytów sprzęt do podgrzewania wody po prostu nie zawadzał. Zasobnik wody zainstalowany w dwufunkcyjnym kotle może pomieścić aż do kilkudziesięciu litrów wody i utrzymać jej stałą temperaturę. Funkcjonalność takich urządzeń pozwala na lokalizowanie punktów poboru ciepłej wody użytkowej w większej odległości od kotła, ponieważ po odkręceniu kurka nie ma potrzeby odczekiwania na wypływ ciepłej wody - ta pobierana jest ze zbiornika z rezerwą. To również znacznie bardziej dogodne rozwiązanie, jeżeli nieruchomość jest użytkowana przez większość dnia i stale ktoś w niej przebywa. Kocioł z zasobnikiem to multifunkcjonalne rozwiązanie, które błyskawicznie dostarcza ciepłą wodę użytkową do odbiorcy i może być zlokalizowane w każdym domu lub mieszkaniu, które nie posiada oddzielnej kotłowni. Kocioł może być zlokalizowany na podłodze lub zamontowany na ścianie, jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce na podłodze.
Nowoczesne kotły posiadają również wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają rutynę codziennych czynności. Urządzenia są wyposażone w czytelne panele sterowania z możliwością programowania funkcji, np. podgrzewania wody w konkretnych godzinach lub stałego utrzymywania temperatury na wybranym poziomie.
W naszej ofercie polecamy kotły dwufunkcyjne Termet!