Kategorie

eRaty Santander Consumer Bank

Prysznic w typie walk in cieszy się coraz większą popularnością. Nie posiada on brodzika i pozwala na dopasowanie łazienki do indywidualnych potrzeb. W szczególności, jeżeli chodzi o powierzchnię samego prysznica. Jednak czasem konieczny będzie syfon do brodzika, ponieważ na walk in z odpływem liniowym nie będzie można sobie pozwolić.

Kabina z brodzikiem czy bez?

Syfon do brodzika konieczny może być w małym mieszkaniach. W miejscach, jakie dysponują ograniczoną powierzchnią, brak brodzika może stać się kwestią problematyczną. Zawsze bowiem należy zadbać o to, aby prysznic - niezależnie od tego czy ma brodzik, czy też nie - posiadał spadek, który będzie wynosił 2%. Mała powierzchnia może to utrudniać, dlatego potrzebna będzie tradycyjna kabina prysznicowa, gdzie będzie tradycyjny odpływ z syfonem.

Należy uwzględnić także to, że odpływ liniowy z syfonem w nowoczesnej kabinie prysznicowej może dość często się zapychać. Konieczność notorycznego czyszczenia u wielu osób może doprowadzić do wystąpienia wysokiego poziomu irytacji, więc zrezygnują one z zamysłu założenia takiego prysznica.

Montaż kabiny prysznicowej z odpływem - krok pierwszy

Czas na przygotowanie materiałów. Potrzebne będą: płytki na ścianę i podłogę, panel natryskowy, brodzik posiadający syfon lub odpływ liniowy z syfonem, rury kanalizacyjne, rury instalacyjne, zawory odcinające i kilka elementów odpowiadających za połączenie całej instalacji.

Wśród narzędzi, które będą potrzebne, należy wymienić: przecinak do wyrobów ceramicznych, narzędzia glazurnicze, hydrauliczne klucze nastawne, wiertarka z wiertłem.

Krok 2 - warunki zamontowania

Całkiem możliwe, że będzie trzeba obniżyć podłoże nawet o 15 cm względem docelowej płaszczyzny podłogi. Może mieć to miejsce nawet na dwóch poziomach, co też uzależnione jest od indywidualnych warunków, jakie zapewnia łazienka. Możliwe jest także osadzenie odpływu w ścianie oraz montaż brodzika w płaszczyźnie podłogi.

Krok 3 - syfon brodzikowy montaż z odpływem

Ważne jest to, aby ustalić to, gdzie syfon brodzikowy powinien się znaleźć. Pomocny będzie w tym panel, który pomoże w wyznaczeniu otworu na syfon. Należy pamiętać o tym, aby długość odprowadzenia była nie większa niż 2m. W tej kwestii przydatne mogą być także kolanka, jakie mają różny kąt złamania. Uszczelki od odpływu, zanim zostaną zamontowane, powinny być nasmarowane płynem poślizgowym lub mydłem. Sam odpływ powinien zostać ustabilizowany. Nie można zapomnieć także o próbie szczelności i efektywności odprowadzania wody.

Krok 6 - rury i izolacja

Czas na to, aby rury doprowadzające wodę zostały podłączone do panelu. Sam panel musi zostać dopasowany tak, aby możliwe było jego zamontowanie na ścianie lub w narożniku. Rury wodne muszą zostać doprowadzone do wysokości, gdzie będzie znajdował się panel.

Potem może zostać wykonana warstwa złożona z kafelków. Zanim jednak płytki pozwalające na izolację ściany zostaną położone, należy sprawdzić powierzchnię - jej równość i wytrzymałość.

Krok 7 - prace wykończeniowe

Zanim brodzik zostanie wykonany, należy położyć odpowiedni podkład. To właśnie tam swoje miejsce znajdzie panel podpłytkowy lub brodzik. Nie można zapomnieć o tym, że ważna jest również izolacja wodoszczelna. W przypadku panelu jest ona z reguły dołączona do zestawu. Jednak w przypadku brodzika, konieczne będzie jej osobne wykonanie i "wywinięcie" na ścianę.

Osoba wykonująca płytki, jakie mają być ukierunkowane na odpływ, musi się postarać, tak aby mieć pewność, że etap ten zostanie bardzo dokładnie wykonany. Od tego w końcu zależy odpływ wody. Należy pamiętać o tym, aby płytki w brodziku umieścić w pierwszej kolejności. Dopiero potem można zamontować je na dalszej części podłogi.

Krok 8 - montaż panelu na ścianie

Pomimo tego, że sama kabina prysznicowa została już wykonana, nie można zapomnieć o montażu panelu. Możliwe jest to dopiero po wykończeniu podłogi, brodzika i ścian. Zawsze trzeba pamiętać o tym, aby panel został zamontowany zgodnie z instrukcją, która zawsze dołączona jest do opakowania. Trzeba trzymać się zasad, jakie podane są przez producenta. Chodzi bowiem o utrzymanie gwarancji, którym objęte są takie produkty.

Można by powiedzieć, że na tym etapie kończą się prace montażowe w przypadku prysznica z brodzikiem lub bez.

Pozostaje kwestią zdecydować, czy trzeba zamontować ścianki osłonowe, czy też nie. Wiele osób decyduje się na zamontowanie takich ścianek, dzięki czemu można uniknąć rozpryśnięcia wody na pozostałą powierzchnię łazienki. Pozwoli to na utrzymanie większego porządku.

Zamontowanie szklanej tafli, która będzie otwierana w sposób tradycyjny lub rozsuwana, wymaga zastosowania odpowiednich wsporników oraz wysięgników. To właśnie one są w stanie sprawić, że całość będzie możliwa do zamontowania.

Samodzielny montaż prysznica może okazać się ogromnym wyzwaniem. W szczególności dla osób, jakie nie miały z tym wcześniej do czynienia. Tego typu proces można więc powierzyć specjalistom, którzy mają w tych kwestiach zdecydowanie większe doświadczenie. Tylko dzięki temu będzie można zachować pewność, że wszystko będzie odbywać się zgodnie z założonym planem.