Tagi
O kotłach zasypowych, czyli obsługiwanych własnymi rękoma?.
Z takim piecem każdy zetknął się choć raz w życiu. Kojarzą się nam jako brudne, stare i śmierdzące urządzenia produkujące kłęby duszącego dymu, pochłaniające duże ilości opału i wymagające ciągłego dozoru. Można, jednak, w łatwy sposób pozbyć się dużej części tych problemów i uzyskać czyste i z pewnością tańsze spalanie. Wystarczy nauczyć się eksploatować kocioł zasypowy racjonalnie.
Zalety kotłów zasypowych
Wady kotłów zasypowych
To najtańsze i najprostsze dostępne piece. Mówimy tu o cechach kotła górnego spalania rozpalanym od góry. Taki sposób palenia powoduje, że kocioł, o którym mowa to oszczędne, przyjazne człowiekowi i otoczeniu urządzenie. Błędem jest rozpalenie w kotle górnego spalania bezpośrednio na ruszcie, po czym zasypanie żaru węglem (rozpalanie od dołu) to najgorszy sposób palenia. Prowadzi on do niepotrzebnych nerwów, wydatków, zimna w domu i zatruwania okolicy gryzącym dymem.
Zaletami kotła górnego spalania są niska cena i prosta konstrukcja.
Główną wadą jest konieczność cyklicznego rozpalania, zazwyczaj raz na dobę. W tej kwestii kocioł dolnego spalania ma przewagę, można w nim dosypywać opał bez konieczności wygaszania.
Cechy dobrego kotła górnego spalania
Te kotły są w wyższych cenach ale wiąże się to z ich lepszą jakością. Kocioł dolnego spalania spala nieco ekonomiczniej niż rozpalany od góry kocioł górnego spalania. Jest również wygodniejszy w obsłudze. Przystosowany jest do pracy ciągłej, ponieważ daje możliwość dosypywania opału w trakcie pracy bez pogorszenia warunków spalania (nadal czyste spalanie, bez kopcenia). Oczywiści wiele zależy od opału. Mimo, że konstrukcja kotła umożliwia pracę bez przerw to w przypadku gdy trafimy na węgiel niskiej jakości, szlakujący, kamienisty, to ruszt szybko się zapcha i konieczne będzie wygaszenie kotła celem wyczyszczenia. Wybierając kocioł dolnego spalania zwróć uwagę, że moc kotła musi być odpowiednio mała (to ważne by kocioł nie był przewymiarowany), oraz konieczny jest bardzo dobry ciąg kominowy. Wynika to z tego, że kotły dolnego spalania słabo radzą sobie z pracą na niskich mocach. Jeśli piec będzie pracował na niskiej mocy lub miał okresy przestoju, ciąg będzie także słaby a spaliny będą się cofać do komory załadunkowej.
Cechy dobrego kotła dolnego spalania
Wszystkie cechy dobrego kotła górnego spalania dotyczą również kotła dolnego spalania. Jedynie nie powinno być klapki czy otworu dla powietrza wtórnego w drzwiczkach załadunkowych. Powietrze wtórne w kotłach dolnego spalania powinno być podawane w miejsce spalania węgla, czyli zwykle z tyłu rusztu.
W kotle z dolnym spalaniem ważne są:
Kocioł SAS UWG - piec dolnego rozpalania (wysoki) - paliwo: węgiel, mieszanka węgla z miałem, drewno.
Kocioł SAS NWG - piec bez sterowania, dolnego spalania (niski) - paliwo: węgiel, mieszanka węgla z miałem, drewno.
Sprawdź inne tanie, tradycyjne kotły zasypowe w sklepie internetowym KociołCenowy.pl