Kategorie

Promocje

eRaty Santander Consumer Bank

Bezpieczna instalacja pralki wymaga odpowiedniego zaworu. To dzięki niemu domownicy będą odpowiednio chronieni, jeżeli dojdzie do awarii. Na rynku znaleźć można kilka typów zaworów jak zatem wybrać ten najlepszy do pralki?

Jakie są rodzaje zaworów do pralki?

Prawidłowo działająca pralka musi być podłączona do wody i prądu, musi również mieć odpowiedni system, dzięki któremu brudna woda tuż po wirowaniu zostanie odprowadzona do kanalizacji.
Zawór w pralce jest niezbędny. Ten może występować w wielu formach, między innymi:

  • kulowej. Jego budowa jest prosta — składa się tylko z uchwytu regulującego położenie kuli wydrążonej w środku korpusu, dwóch uszczelnień i dławika. Łatwy w obsłudze, nie ma problemy z jego otwieraniem i zamykaniem. Jego rozmiar jest spory, często ten zawór wykonywany jest w dwóch wariantach kolorystycznych (niebieski i czerwony) co sprawia, że jest bardziej widoczny;

  • kątowej. Jest to minimalistyczny zawór, którego praktycznie nie widać, więc łatwo do wpasować w każdą stylistykę armatury łazienkowej. Ten typ zaworu świetnie sprawdza się nie tylko przy pralkach, ale również w kranach czy zmywarkach;

  • grzybkowej. Zawór popularny, stosowany bardzo często do podłączania urządzeń ze względu na możliwość regulowania ciśnienia wody. Regulacja odbywa się poprzez specjalne pokrętło przypominające kształtem grzybek, stąd też się wzięła nazwa tego zaworu.

Każdy z typów różni się od siebie pod wieloma względami, ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Ich znajomość będzie miała kluczowe znaczenie dla podjęcia ostatecznej decyzji o wyborze tego odpowiedniego.

W większości przypadków wybór będzie padał na zawory kulkowe lub grzybkowe przede wszystkim ze względu na to, że proste w swojej konstrukcji, obsłudze i montażu. Dodatkowym atutem stosowania zaworów grzybkowych jest możliwość odcięcia dopływu wody. Należy jednak zaznaczyć, że aby pełnił on należycie swoją funkcję, powinien być regularnie serwisowany.

Jak zamontować zawór do pralki?

W przypadku pralek podobnie jak przy innych tego typu urządzeniach bardzo ważne jest umieszczanie zaworu w widocznym miejscu, do którego w każdej chwili można uzyskać łatwy dostęp. To bardzo ważne szczególnie w sytuacji nagłej awarii lub wycieku wody. Dla bezpieczeństwa i wygodny użytkowania pralka powinna mieć własne ujęcie wody i zawór odcinający, umieszczony w miejscu łatwo dostępnym.

zawór do pralki jaki wybrać?

Sprawdzony i niezawodny zawór do pralki

Prawidłowe podłączenie pralki jest bardzo ważne nie tylko dla wygody, ale i dla bezpieczeństwa jej użytkowania. Wybierając zawór do pralki, należy wybrać nie tylko odpowiedni typ, ale również zwrócić uwagę na to, czy wybrany model będzie posiadał odpowiednie certyfikaty. Najważniejszy jest Atest Higieniczny, warto również rozważyć zakup modeli odznaczonych Aprobatą Techniczną od ITB.
Wiele osób wybierając zawór do pralki, kieruje się ceną. Nie jest to jednak istotny parametr, ponieważ często za niską ceną stoi niska jakość. Tanie modele często przeciekają, a gdy są zamontowane poza zasięgiem wzroku ciężko to zauważyć, może to powodować poważne problemy.
Każdy dobrej jakości zawór powonień być wyposażony w specjalny filtr, ewentualnie powinien zawierać elementy mosiężne. Oba elementy są niezwykle ważne, ponieważ wyłapują wszelkie zanieczyszczenia i osad z kamienia.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze zaworu do pralki?

Podłączenie pralki wymaga zastosowania zaworów najwyższej jakości. Te powinny być bezpieczne i solidnie wykonane, niezbędne będą również odpowiednie atesty. Dlatego też wybór zaworu tylko na podstawie jego ceny nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Zawory znanych marek są co prawda nieco droższe, jednak ich zakup to gwarancja jakości i zastosowania wysokiej jakości materiałów. Kupując produkty nieznanych marek, tanie i wątpliwej jakości należy liczyć się z tym, że montaż takiego zaworu będzie się wiązał ze sporym ryzykiem.

Poza wyborem solidnego zaworu, wysokiej jakości należy pamiętać również o tym, że dla wygody i bezpieczeństwa powinny być umieszczane w widocznym miejscu, do którego dostęp nie będzie niczym utrudniony.